-->

– by Seth McDonald

Come with me, and you’ll see, the price of pure imagination.

We’ve all dreamed of visiting Willy Wonka’s chocolate factory…but how possible would it be for something like that to exist? More specifically, how much would it cost to keep the bastard up and running on a yearly basis, nevermind building it? According to AdvancedTech.com, and as you may have guessed, the price of running a factory like Willy Wonka’s isn’t cheap by any means. Take a look at their infographic down below!

The infographic begins with the most fundamental need of a factory, power. To simply keep the place supplied with energy, it would cost $2 million a year. And if you think going solar would cut down the cost, that’s just not the case as converting to solar would cost over $2.3 billion.

A chocolate river, which ATS measures at 150,000 gallons, would cost nearly $33 million dollars. The price of Oompa Loompa labor takes one of the bigger chunks of the yearly budget, coming in north of $73 million, with another $8 million for healthcare.

RELATED: New Willy Wonka Movie In The Works From Paddington Director

A golden goose egg and edible wallpaper combined come in at just under $8700. The glass elevator from near the end of the film is the biggest expense, coming in at a ridiculous $109 million. In total, it would cost about $224 million to run the factory for a year. That seems pretty steep, but not when you consider that ATS estimates Wonka’s to be worth $21.5 billion. Have to spend money to make money, right?

Are any of you ready to invest in our chocolate factory? Let us know in the comments down below!

Don’t forget to share this post on your Facebook wall and with your Twitter followers! Just hit the buttons on the top of this page.

Source: AdvancedTech.com